O waligórze i wyrwidębie tekst

Pobierz

bajce-wzmacnianie umiejętności czytania legendy z podziałem na role-udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu .Teksty Piosenek (39777) Teledyski (8825) Telewizja i Seriale (256109) Zespoły (21742) Nauki (970930) Nauki (970930) Wszystkie (970930) Anatomia (1183) Astronomia (9271) Biologia (68081) .. Piosenki o Waligórze i Wyrwidębie.. P.Wyrwidębie-słuchanie "Baśni o Waligórze i Wyrwidębie"-udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu-przedstawianie swoich wrażeń czytelniczych-wzmacnianie pozytywnych relacji społecznych.. komentarzy: 0 Czytaj więcej.Przeczytaj baśń Kazimierza Władysława Wójcickiego "O Waligórze i Wyrwidębie".. Opracowała Mirosława Łoniewska.. Oto propozycja testu dla klasy IV sprawdzającego znajomość baśni.. Analizujemy pojęcia: motyw wędrowny, zdarzenie, postać, przedmiot.. Przeczytaj baśń.. "O Waligórze i Wyrwidębie" - streszczenie legendy.. 1) Kim była matka braci bliźniaków?. Bracia byli nierozłączni i gdy tylko dorośli .W tym samym momencie Waligóra zdecydował się przygnieść smoka wielką skałą, którą trzymał w rękach.. Karmienie chłopców przez wilczycę i niedźwiedzicę.. Uratowanie stada baranów przez Janosika.. a) księżniczką b) dwórką c) żoną myśliwego 2) Matka urodziła chłopców a) w swojej chacie b) w lesie zbierając jagody c) w szpitalu 3) Kto wykarmił pozostawione dzieci?. Waligóra cały czas przygniatał skałą ogon smoka, tak by ten nie mógł uciec, zaś Wyrwidąb z całej siły uderzył dębem w łeb smoka, w .Powieść o Waligórze i Wyrwidębie (urywki z poematu) Poezye cz. 1 ..

czytamy baśń pt. "o waligórze i wyrwidębie".

formach czasu przeszłego, uwydatnia aspekt czasowy, jawi się jako tekst o wyraźnie uwydatnionych konwencjach, ma wyraźnie zaznaczony koniec, struktura tekstu opowiadania .SCENARIUSZ ZAJĘĆ Temat zajęć: ELEMENTY REALISTYCZNE I FANTASTYZNE W BAŚNI "O WALIGÓRZE I WYRWIDĘBIE" Cele zajęć: • Płynne opowiadać poznany tekst • Odróżniać elementy fantastyczne od realistycznych • Odczytywać ze zrozumieniem treść tekstów literackich • Podać wyznaczniki baśni Metody pracy: • Metoda programowa .Napisz typowe zakończenie pasujące do baśni o Waligórze i Wyrwidębie.. analizujemy treść utworu.Zapraszam na moje pierwsze dzieło lektorskie.. Jednego wychowała wilczyca i ten miał na imię Waligóra, a drugiego wychowała niedźwiedzica i tego nazywano Wyrwidąb.. 1.Ułozyć plan wydarzeń .. czytamy tekst kazimierza władysława wojcickiego pt. "o waligórze i wyrwidębie".. Wkrótce następne w podobnej tematyce.. a) Obu wykarmiła lisica b) Jednego wykarmiła wilczyca, a drugiego lwica c .Utwór ,,O Waligórze i Wyrwidębie'' to jest baśń, ponieważ są tam wątki fantastyczne np. wyrywanie drzew (dębów), i kruszenie skał, walka ze smokiem..

słuchamy fragmentu tekstu.

Narodzenie się bliźniąt - Waligóry i Wyrwidębu.. Przeczytaj fragment wiersza z podręcznika "Słowa z uśmiechem" i podaj sposób, w jaki można by pokonać komputerowego smoka.O Waligórze i Wyrwidębie streszczenie legendy.. Ta opowieść kończy się jak każda baśń - dobrze i szczęśliwie.. Jak "tworzy się baśń"?. Żona myśliwego zbierała w lesie jagody.. Rzucił więc głaz na ogon bestii, a zaraz potem wrócił Wyrwidąb z wielkim drzewem.. Związki wyrazowe w zdaniu.Ortografia obrazkowa - zasady pisowni h: kiedy piszemy samo "h" język polski klasa iv.. Analizujemy treść utworu.. Występują w nim postacie fantastyczne, np. wróżki, krasnoludki, czarownice.. Oprócz tego spotkać można przedmioty fantastyczne - czapka niewidka, latający dywan oraz wydarzenia .. Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.. twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Waligóra i Wyrwidąb - dwaj bracia bliźniacy o niezwykle wielkiej sile.. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.. Dawno, dawno temu, za górami i lasami żyła sobie pewna rodzina.. Baśń (niekiedy nazywana bajką) jest to niewielkich rozmiarów utwór.. Chłopców wychowała wilczyca i niedźwiedzica.. Przeczytaj fragment wiersza z podręcznika "Słowa z uśmiechem" i podaj sposób, w jaki można by pokonać komputerowego smoka.Przeczytaj baśń Kazimierza Władysława Wójcickiego "O Waligórze i Wyrwidębie"..

Słuchamy fragmentu tekstu.

On - rosły mężczyzna zajmujący się myślistwem.. Wychowały ich zwie__ęta, więc potę_ną moc posiedli.. Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.. A_ tu g_ra na p__eszkodzie.Napisz typowe zakończenie pasujące do baśni o Waligórze i Wyrwidębie .. Wypisz z tekstu przykład elementu fantastycznego, rzeczywistego i prawdopodobnego.. Jeśli Ci się podoba : subskrybuj lub poleć znajomym.. KARTA PRACY Baśń o Waligórze i Wyrwidębie.. Można go przeprowadzić po omówieniu cyklu baśni lub przed, po samodzielnej lekturze utworów przez uczniów.. Przeczytaj tekst i wykonaj zadania od 1 Author: Dom Last modified by: Dom Created Date: 3/30/2020 10:05:00 PM Other titles:Teksty Piosenek (39776) Teledyski (8824) Telewizja i Seriale (256129) Zespoły (21742) .. Baśń: O Waligorze i Wyrwidębie.. Utwór jest powszechnie znany, gdyż znależć go można w podręcznikach jako szkolną czytankę.. Miłego słuchania.. 2010-10-28 20:44:08; Pszekształć Ba .Podgląd treści.. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania .Legenda o Waligórze i Wyrwidębie.. Autor: Wójcicki Kazimierz Władysław (Wóycicki Władysław Kazimierz) Język oryginalny: polski .. którzy dzięki swojej nadludzkiej silę pokonują złego smoka..

... całej powieści bolesława prusa oraz wybranego tekstu kultury.

Zadania wynikające realizacji PPEK i sprawdzianów próbnych.. Sława Janosika dzieki pomocy niesionej góralom.O Waligórze i Wyrwidębie - Elementy fantastyczne i elementy realistyczne.. Żona jednego myśliwca, zbierając w lesie jagody, porodziła tam bliźnięta; a obydwa byli chłopcy, sama zaraz wnet umarła.. Niemowląt nie karmiła żadna z niewiast: jednego karmiła wilczyca, a drugiego niedźwiedzica.Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń.. poleca 84 % .. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach: 1.. Weryfikacja tekstu pod kątem błędów rzeczowych.O Waligórze i Wyrwidębie - streszczenie.. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.a) Powiedział, by każdy z nich zabrał ze sobą talizman od matki b) Powiedział, by zachodzili smoczą jamę podstępem od tyłu c) Poradził, by każdy z nich założył na nogi po jednym trzewiku 19) Waligóra i Wyrwidąb a) Zaatakowali smoka z powietrza b) Podeszli do jamy od tyłu c) Podeszli do jamy od tyłu i od przodu 20) Smokowi ogon .Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.. W miejsce kresek wstaw ó, u, rz, ż. _yło sobie dw_ch j_nak_w: Walig_ra i Wyrwidąb.. a) element fantastyczny - .Książka: O Waligórze i Wyrwidębie.. Śmierć matki.. Czy baśń o Waligórze i Wyrwidębie ma jakiś związek z Akademią Pana Kleksa?. Urodziła tam dwóch synów, a sama umarła.. Po swych niezwykłych karmicielkach chłopcy mieli niespotykaną siłę.. PSP Gościkowo.. 4.O Waligórze i Wyrwidębie - Gameshow testi.. Podaj tytuły innych utworów, w których występuje smok.. Sprawdzenie tekstu pod kątem ewentualnych błędów ortograficznych, stylistycznych, interpunkcyjnych lub innych.. Waligóra bez trudu przenosił największe góry, a Wyrwidąb lekko wyrywał najokazalsze drzewa.. temat: baśniowy przepis na supermena..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt